Ettekanne „Venemaa lipu langetamine Strasbourgis Euroopa Nõukogu maja ees ja selle juriidilised tagajärjed“

Head seltsi liikmed! 

Selts kutsub teid 20. aprillil, kolmapäeval kell 16.00 ettekandekoosolekule teemal Venemaa lipu langetamine Strasbourgis Euroopa Nõukogu maja ees ja selle juriidilised tagajärjed. Esinevad Julia Laffranque ja Andres Herkel ja juttu tuleb järgmistest küsimustest:

  • Mida tähendab Venemaa väljaviskamine Euroopa Nõukogust vene kodanikule, mida Eesti riigile ja inimestele ning teistele Euroopa Nõukogu riikidele ja rahvastele?
  • Millised on Venemaa väljaviskamise juriidilised tagajärjed?
  • Mis oli Venemaa vastu esitatud kaebustest saanud kohtuasjade panus Euroopa Inimõiguste Kohtu praktikasse enam kui 25 aasta jooksul? Kas see läheb nüüd vett vedama või on sellest ikkagi teistel midagi õppida?
  • Mida tähendab ühe riigi eemaldumine rahvusvahelisest organisatsioonist – kas väljaheitmine ennetas RUXIT-it võrdluses nt BREXIT-iga Euroopa Liidust?
  • Kas omal ajal nt Venemaa puhul liitumistingimuste kergemaks muutmine oli viga?
  • Millised teised riigid on Euroopa Inimõiguste Kohtus problemaatilised?
  • Kas Kohtul jääb aega nüüd rohkem Eesti asjade jaoks?
  • Kuidas edaspidi karistada Venemaad inimõiguste rikkumise eest?

Julia Laffranque on Riigikohtunik, õigusteaduste doktor ja Tartu Ülikooli külalisprofessor. Aastatel 2011–2020 oli Julia Laffranque Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunik, kes tegeles esimesed viis aastat oma ametiajast Venemaa asjadega, sealhulgas mitmete oluliste piloototsustega ja Beslani terrorismi tragöödiast võrsunud kohtuotsusega. Hiljem oli Julia Laffranque Euroopa Inimõiguste Kohtus Türgi asjadega tegeleva kohtukoja asepresident ning on olnud ka mitmete Euroopa erialaühenduste liige ja juht.

Andres Herkel oli aastatel 2003–2019 Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee liige, sealhulgas monitooringukomitee esimees ja raportöör, Eesti delegatsiooni juht ja Assamblee aseesimees. Andres Herkel on Venemaa Euroopa Nõukogust väljaviskamist käsitlenud varasemalt ka Postimehes ilmunud arvamusartiklis.

Ettekandekoosolek toimub hübriidvormis ja osaleda on võimalik nii kohapeal Riigikohtu Suure Katla saalis (Lossi 17, Tartu) kui ka veebi teel Zoomis. Ettekandekoosolekul osalemiseks palun registreerige ennast SIIN hiljemalt 19. aprillil. Ettekandekoosoleku Zoomi link saadetakse kõigile registreerunud osalejatele enne 20. aprilli.

Eelmine
Ettekanne „Konflikt Ukrainas rahvusvahelise õiguse vaatenurgast“
Järgmine
Seltsi liige Alexander Lott pälvis noore teadlase preemia

Lisa kommentaar

Email again: